Ciekawe miejsca

Polskie atrakcje turystyczne. Ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w Polsce

Polska to kraj niezwykle piękny i ciekawy, co do tego nie ma wątpliwości. Nasz kraj ma sporo do zaoferowania zagranicznym turystom, ale przede wszystkim nam. Nie musimy daleko wyjeżdżać, aby wypocząć czy też po prostu zobaczyć malownicze krajobrazy lub zwiedzić zabytki. Także, jeśli planujesz wypoczynek w naszym rodzimym kraju, to doskonale się składa. Przedstawimy Ci wybrane polskie atrakcje turystyczne, które warto odwiedzić:

  • Warszawa: Stolica Polski oferuje Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski, Park Łazienkowski oraz liczne muzea, odzwierciedlając nowoczesność i historię kraju.
  • Kraków: Stare Miasto z Rynkiem Głównym, Wawel, Dzielnica Kazimierz, oraz Sukiennice to tylko niektóre z urokliwych miejsc w Krakowie. 
  • Wieliczka: Kopalnia soli, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z fascynującymi komorami, kaplicami i jeziorkami solnymi. 
  • Auschwitz-Birkenau: Pamiątka tragicznych wydarzeń II wojny światowej, obóz koncentracyjny, który przypomina o historii, znaczeniu i pamięci. 
  • Toruń: Rdzenne miasto Mikołaja Kopernika, z zachowaną starówką, Ratuszem Staromiejskim i słynnymi piernikami toruńskimi. 


To co? Może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady?


No właśnie, Bieszczady to w szczególności okres letni, a zwłaszcza wakacje, przez który pryzmat najwięcej z nas kojarzy te piękne góry i połacie dolin. To właśnie wtedy w te strony przyjeżdża najwięcej turystów z różnych zakątków Polski.   

Przyjezdni przybywają tu, aby podziwiać cudowne górskie widoki, maszerować do późna długimi i męczącymi szlakami. Wieczorem podziwia się tu przepiękne zachody słońca, w nocy zaś obserwuje się czyste, gwiaździste niebo, które zapiera dech w piersiach. W dzień za to możemy dostrzec wszechobecną zieleń oraz tętniącą życiem przyrodę, które oszołamiają pięknem. Należy jednak mieć na uwadze, że latem będzie nam o wiele trudniej poczuć to, co wielu ludzi przyciąga w te strony, mianowicie świętego spokoju, poczucia się wolnym a przede wszystkim odczucia odcięcia od świata. 

Bywa bowiem tak, że brak jest miejsca na parkingach, tłumy i kolejki są niebywałe rodem z innych znanych miejsc turystycznych. Ogólna wrzawa i zagęszczenie ludzi może nas nieco zniechęcić. Dlatego, jeśli ktoś szuka ucieczki od cywilizacji i tego, co w Bieszczadach najpiękniejsze będzie musiał rozważyć pobyt w okresie poza sezonem.

Kraina tysiąca jezior – ale czy na pewno?


Mazury to region potocznie zwany krainą tysiąca jezior, chociaż w rzeczywistości jest ich prawie trzy razy więcej a dokładnie 2600. Bogactwem tego regionu nie są tylko liczne i duże jeziora. Są to również lasy i puszcze zajmujące prawie 30 proc. Powierzchni województwa warmińsko-mazurskiego. Region geograficzny ten wyróżnia się też rzeźbą terenu. Ukształtowanie powierzchni jest bardzo urozmaicone, jest to efektem lądolodu kontynentalnego, który nasunął się na te tereny w okresie plejstocenu. 

Znajdują się tutaj pasy wzgórz morenowych, liczne pagórki ozów i kemów, rozległe równiny stożków sandrowych oraz zagłębienia bezodpływowe. Wielkim bogactwem tej krainy są właśnie jeziora polodowcowe, które zajmują 7 proc. Powierzchni regionu. Warunki klimatyczne sprzyjają turystom, ponieważ klimat Mazur głównie kształtowany jest poprzez masy powietrza kontynentalnego napływającego ze wschodu. Lato jest krótkie, ale za to bardzo słoneczne i piękne. Zima zaś długa i mroźna. 

Świat fauny jest bogaty przede wszystkim w ptaki, takie jak głuszce, jarząbki, cietrzewie, orły przednie, krogulce, czaple, żurawie i wiele innych. Do najciekawszych rezerwatów należą: „Źródła rzeki Łyny”, „Dolina rzeki Wałszy”, „Głazowisko Fuledzki Róg”. Do najbardziej znanych rezerwatów ptasich należy „Jezioro Łuknajno”, położone niedaleko Mikołajek, chroniące łabędzie nieme, łyski, perkozy, derkacze i inne rzadkie ptaki. Jest to idealne miejsce dla fotografów oraz dla ludzi lubujących się w pięknym dźwięku natury. Niezależnie od pory roku jest to wspaniałe miejsce na wypoczynek na wodzie, na lądzie czy też zwiedzając te rozległe krainy z góry. 

Polskie atrakcje turystyczne — Zamek w Malbork, perła spośród świata

Zamek w Malborku to jedna z najwspanialszych twierdz średniowiecznej Europy, to zamek gotycki położony nad rzeką Nogat w północnej Polsce. Jest jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie Środkowej oraz obejmuje kompleks trzech zamków z podziałem. Muzeum Zamkowe w Malborku to prawdziwy skarb dla miłośników historii i architektury. Oto niektóre z najważniejszych atrakcji, które można zwiedzić w tym wspaniałym miejscu ze względu na podział: 

 1. Zamek Wysoki

  • Kościół Najświętszej Maryi Panny: To piękny gotycki kościół z kaplicą grobową św. Anny. Warto zobaczyć jego witraże i monumentalne wnętrze.
  • Dziedziniec i krużganek: Spacerując po dziedzińcu, można podziwiać gotycką architekturę i piękno zamku. 
  • Wieże Klesza i Wróbla: Można stamtąd podziwiać panoramę okolicy.
  • Gdanisko: To miejsce, gdzie odbywały się ważne wydarzenia i uroczystości. 

 2. Zamek Średni

  • Wielki Refektarz: Wspaniała sala jadalna, gdzie dawniej spożywano posiłki.
  • Pałac Wielkich Mistrzów: Rezydencja wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego. 
  • Kaplica św. Bartłomieja: Piękny przykład gotyckiej architektury sakralnej. 
  • Refektarz Letni i Zimowy: Dwie sale reprezentacyjne, gdzie odbywały się spotkania i bankiety.        
  1. Zamek Niski (Przedzamcze):
  • Karwan: Miejsce, gdzie przechowywano zapasy i prowiant. 
  • Kaplica św. Wawrzyńca: Kolejny przykład gotyckiej architektury sakralnej. 
  • Zabudowania gospodarcze: Obejmują stajnie, magazyny i inne budynki służące codziennym potrzebom zamku. 

Co więcej, w muzeum znajdują się wystawy prezentujące historię zakonu krzyżackiego, życie codzienne na zamku oraz kolekcje sztuki i rzemiosła. To miejsce, gdzie można zgłębić fascynującą przeszłość i odkryć tajemnice tego wspaniałego zamku.

Skip to content